AİŞ və QIA arasında investisiya əməkdaşlığı məsələləri müzakirə edilib
Videokonfrans formatında keçirilmiş görüşdə “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin icraçı direktoru Ülvi Mansurov ölkəmizdə aparılan iqtisadi islahatlar, biznes mühitin üstünlükləri, qeyri-neft sektoruna özəl investisiyaların cəlb edilməsi məqsədilə tətbiq olunan güzəştlər barədə məlumat verib.
Qətər İnvestisiya Təşkilatının (QIA) baş direktoru təmsil etdiyi təşkilatın Azərbaycanda həyata keçirilən investisiya layihələrinə, xüsusilə bərpa olunan və “yaşıl enerji" sahələrinə, həmçinin infrastruktur inkişafına və AİŞ ilə birgə sərmayə qoyulması imkanlarına maraq göstərdiyini vurğulayıb.
Şirkətlər investisiya layihələrini birlikdə nəzərdən keçirmək barədə razılığa gəldilər.
Qeyd: Qətər Dövləti tərəfindən 2005-ci ildə qurulmuş Qətər İnvestisiya Təşkilatı 290 milyard ABŞ dollarından çox vəsaiti idarə edən suveren fondudur.

During the meeting Ulvi Mansurov discussed success of ongoing economic reforms, advantages of doing business in Azerbaijan, tax and other incentives introduced by Azerbaijan government to attract private investments into non-oil sectors of Azerbaijan economy.
Representatives of QIA reiterated their interest in the investment projects in Azerbaijan, in particular in the fields of renewable and green energy, infrastructural development and ability to co-invest with AIC.
Companies agreed to start jointly reviewing future investment projects.
The Qatar Investment Authority is Qatar's sovereign wealth fund managing more than $290 billion. The QIA was founded by the State of Qatar in 2005 to strengthen the country's economy by diversifying into new asset classes.