Azərbaycan Respublikası ərazisində dağ-mədən sənayesinin inkişafına töhfə vermək məqsədi ilə 17 dekabr 2020-ci il tarixində "Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti" ASC (AİŞ) ilə Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyi arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənədə əsasən, qurumlar arasında dağ-mədən sahəsində perspektivli layihələrin araşdırılması və onların maliyyələşdirilməsi məqsədilə investisiyaların cəlb edilməsi istiqamətində əməkdaşlıq nəzərdə tutulur.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 9 aprel tarixli Fərmanı ilə yaradılmış Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyinin yaradılmasında əsas məqsəd isə yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə, istifadəsi və mühafizəsinə nəzarət, mineral xammal ehtiyatlarından səmərəli istifadə edilməsi sahəsində dövlət siyasətinin formalaşmasında iştirak etmək və bu siyasətin həyata keçirilməsini, habelə mineral xammal sahəsinin inkişafını təmin etməkdir.

On December 17, 2020 a Memorandum of Understanding on cooperation was signed between Azerbaijan Investment Company (AIC) and the State Agency for the Use of Mineral Resources to contribute to the development of the mining industry in the Republic of Azerbaijan.
In accordance with the document, the agencies will cooperate to make a research on promising mining projects and attract investment to finance them.
The State Agency for the Use of Mineral Resources, established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 9, 2019, aims taking part in the formation of state policy on geological study, use and protection of subsoil, efficient use of mineral resources and its implementation, as well as ensuring the development of the sector of mineral resources.