İyunun 23-də Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin investisiya naziri, Azərbaycan Respublikası ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı arasında Hökumətlərarası Müştərək Komissiyanın həmsədri Xalid bin Əbdüləziz Əl-Falihlə görüşüb.
Qonaqları səmimi salamlayan səudiyyəli nazir ölkəmizə səfərlərini və dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevlə görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq, Azərbaycanla bağlı təəssüratlarını bölüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Respublikası və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı arasında dövlət başçıları səviyyəsndə münasibətlərə toxunaraq, ölkələrimiz arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu bildirib və əməkdaşlığın digər sahələrdə də inkişafının vacibliyini vurğulayıb. Nazir əməkdaşlığın inkişafında Hökumətlərarası Müştərək Komissiyanın rolunu qeyd edərək, Komissiyanın 2019-cu ilin mart ayında Bakıda keçirilən son iclasının uğurlu olduğunu vurğulayıb. O, iqtisadi əməkdaşlığın prioritet istiqamətləri kimi enerji, kənd təsərrüfatı, turizm və mədən sənayesi sahələrində əməkdaşlıq imkanlarını qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün nəticələri və 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra regionda yaranmış vəziyyət barədə Səudiyyə Ərəbistanı tərəfini məlumatlandırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində aparılan yenidənqurma işləri və həyata keçirilən infrastruktur layihələrindən danışaraq, dost Səudiyyə Ərəbistanını da bu prosesdə iştiraka dəvət edib. Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının Səudiyyə Ərəbistanına ixracı üçün böyük potensialın olduğunu bildirən nazir, bu sahədə əməkdaşlığın fəallaşdırılmasınln vacibliyini qeyd edib.
Ölkələrimiz arasında turizm sahəsində əməkdaşlığa toxunan nazir Ceyhun Bayramov qeyd olunan sahədə pandemyadan əvvəl müşahidə olunan müsbət dinamikanın gələcəkdə də davam etdirilməsinin əhəmiyyətini bildirib.
Xalid Əl-Falih ölkəsinin enerji naziri qismində Azərbaycana səfəri zamanı bərpa olunan enerji və neft-kimya sahələrində əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdiyini diqqətə çatdıraraq, ölkəmizin turizm imkanlarına toxunmuş hava nəqliyyatı sahəsində əməkdaşlıqdan bəhs edərək, sərnişindaşıma ilə yanaşı, yükdaşımaların da həyata keçirilməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. O, Səudiyyə Ərəbistanı şirkətlərinin Azərbaycanda həyata keçirilən layihələrdə iştirak etməkdə maraqlı olduğunu bildirərək, bu məsələnin Hökumətlərarası Müştərək Komissiyanın cari ilin payız aylarında Ər-Riyadda keçiriləcək növbəti iclasında müzakirə olunacağını qeyd edərək, Azərbaycan – Səudiyyə Ərəbistanı Biznes Şurasının yaradılması və birgə biznes forumun təşkilindən bəhs edib.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.
Səfərdə "Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti" ASC-nin icraçı direktoru Ülvi Mansurov da iştirak etmişdir. Keçirilən görüşlərdə əməkdaşlıq imkanları barəsində müzakirələr aparılmışdır.

On June 23, 2021, in the framework of his official visit to the Kingdom of Saudi Arabia Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Investment of the Kingdom of Saudi Arabia, Co-chairman of the Joint Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Kingdom of Saudi Arabia Khalid Bin Abdulaziz Al-Falih
Sincerely welcoming the guests, the Saudi Minister recalled with pleasure his visits to our country and his meetings with President Ilham Aliyev, and shared his impressions of Azerbaijan.
Touching upon the relations between the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia at the level of Heads of States, Minister Jeyhun Bayramov noted high level of political relations between the two countries and stressed the importance of developing cooperation in other areas. Noting the role of the Joint Commission in the development of cooperation, the Minister stressed the success of the last meeting of the Commission, which took place in March of 2019 in Baku. He noted the opportunities for cooperation in energy, agriculture, tourism and mining as priority areas of economic cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov briefed Saudi side on the results of Armenia's military aggression against Azerbaijan and the situation in the region after the 44-day Patriotic War.
Speaking about the reconstruction works and infrastructure projects in the liberated territories of Azerbaijan Minister Jeyhun Bayramov invited friendly Saudi Arabia to participate in this process. Noting Azerbaijan’s great potential for the export of agricultural products to Saudi Arabia, the Minister stressed the importance of intensifying cooperation in this area.
Touching upon cooperation between the two countries in the field of tourism, Minister Jeyhun Bayramov stressed the importance of continuing in the future the positive dynamics observed in the mentioned field before the pandemic.
Khalid Al-Falih brought to attention that during his visit to Azerbaijan as the Minister of Energy of the Kingdom he has discussed opportunities for cooperation in the fields of renewable energy and petro-chemistry, touched upon tourism potential of our country, and speaking about cooperation in the field of air transport, he stressed the importance of passenger transportation as well as cargo transportation. Expressing that Saudi companies are interested in participating in projects in Azerbaijan, he noted that this issue will be discussed at the next meeting of the Joint Commission in Riyadh in autumn of this year, he spoke about the establishment of the Azerbaijan-Saudi Arabia Business Council and organization of a joint Business Forum.
The sides also discussed other issues of mutual interest.
The Executive Director of Azerbaijan Investment Company OJSC Ulvi Mansurov also joined the delegation during the official visit. He held the discussions on mutual cooperation opportunities.