14 iyul 2021-ci il tarixində "Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti" ASC (AİŞ) ilə “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənədə əsasən, qurumlar arasında ortaq maraq və fəaliyyət istiqamətinə əsaslanan birgə layihələrin həyata keçirilməsi məqsədilə qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi nəzərə tutulur.
Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, Azərbaycanın əsas dəmir yolu və magistral yollarının birləşdiyi Ələt qəsəbəsində, Bakı şəhərindən 70 kilometr cənubda yerləşir. Bu limandan istifadə edərək Asiyadan gələn yüklər birbaşa Bakı - Tbilisi - Qars (BTQ) dəmir yoluna qoşulur və bir həftədən az müddətdə Avropaya çatır. Əlverişli yerləşməsinə görə liman Xəzər hövzəsindəki ən böyük nəqliyyat və logistika mərkəzinə çevrilir və şimal-cənub və şərq-qərb nəqliyyat dəhlizlərini tam işləməsini təmin edərək Xəzəryanı dövlətlər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün əlverişli şərait yaradacağını vəd edir.
Məlumat üçün bildirək ki, "Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti" ASC Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2006-cı il 30 mart tarixli "İnvestisiya Fəaliyyətinin Təşviqi üzrə Əlavə Tədbirlər haqqında" Sərəncamı ilə yaradılıb.

On July 14, 2021 a Memorandum of Understanding on cooperation was signed between Azerbaijan Investment Company (AIC) and the Baku International Sea Trade Port CJSC.
In accordance with the document, the companies will enhance close cooperation with the aim of developing joint activities based on the mutual interest and experience.
Baku International Sea Trade Port is situated in the Alat settlement, 70 kilometers south of Baku city, where the main railway and highway networks of Azerbaijan converge. Using this port, cargos coming from Asia are able to directly connect to the Baku–Tbilisi–Kars (BTK) Railroad and reach Europe in less than a week. Owing to the great advantages of its location, the port is becoming the largest transportation and logistics center in the Caspian basin and promises to create favorable conditions for expanding cooperation between the Caspian littoral states while enabling the full operation of north–south and east–west transportation corridors.
Azerbaijan Investment Company OJSC was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan On Additional Measures to Promote Investment Activity dated March 30, 2006.