Rumıniya ilə iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı müzakirə olunub
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Rumıniyanın energetika naziri Virgil-Daniel Popesku və strateji layihələr üzrə xüsusi nümayəndə xanım Ana Birçalla görüşüb.
Onlayn formatda keçirilən görüşdə iqtisadiyyat naziri Rumıniya ilə əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini, əməkdaşlığın genişləndirilməsində qarşılıqlı səfərlərin, keçirilən görüşlərin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirilib ki, Azərbaycan-Rumıniya iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığı genişlənir. 2021-ci ildə, həmçinin bu ilin yanvar ayında ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi artıb. Görüşdə həmçinin, ölkələrimizin enerji, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və s. sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı, SOCAR-ın Rumıniyada səmərəli fəaliyyəti qeyd edilib.
Rumıniyanın energetika naziri Virgil-Daniel Popesku əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb, iqtisadiyyatın bir sıra sahələrində birgə layihələrinin reallaşdırılması imkanlarını diqqətə çatdırıb.
Bu il ölkələrimiz arasında diplomatık əlaqələrin qurulmasının 30 illiyini vurğulayan strateji layihələr üzrə xüsusi nümayəndə xanım Ana Birçall ölkəsinin ikitərəfli münasibətlərin inkişafında maraqlı olduğunu, iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinin digər sahələrdə də tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, SOCAR-ın prezidenti vəzifəsinin icraçısı Rövşən Nəcəfin də iştirak etdiyi görüşdə tərəflər iqtisadi-ticarət, o cümlədən enerji sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.
Sonda 2016-cı ilin iyulunda Azərbaycanın SOCAR və Ruminiyanın Transqaz şirkətləri arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun daha 6 il müddətinə uzadılması barədə sənəd imzalanıb.

Economy Minister Mikayil Jabbarov met with Romanian Minister of Energy Virgil-Daniel Popescu and Special Representative for Strategic Projects Ana Birchall.
During the online meeting, Mr. Jabbarov underlined the successful development of relations with Romania, the importance of mutual visits and meetings in broadening cooperation, stressing that the Azerbaijani-Romanian trade and economic partnership is expanding. In 2021, as in January of this year, the trade turnover between the two countries grew up. The meeting also stressed the mutually beneficial cooperation between the two countries in the field of energy, agriculture, transport and other areas, as well as the effective activities of SOCAR in Romania.
Romanian Minister of Energy Virgil-Daniel Popescu voiced his visions on extending ties, noting the possibility of implementing joint projects in a number of sectors of the economy.
Highlighting the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries this year, Special Representative for Strategic Projects Ana Birchall expressed that the country is interested in promoting bilateral relations and that broadening economic ties will strengthen partnerships in other areas.
At the meeting, which was also attended by Rovshan Najaf, First Vice President and Acting President of SOCAR, the sides discussed the strengthening of trade and economic cooperation, including in the energy sector, and other issues of mutual interest.
At the end, a document was signed to extend the term of the Memorandum of Understanding concluded between SOCAR Azerbaijan and Romanian Transgaz in July 2016 for another 6 years.