Müqaviləyə əsasən 100-dək yeni iş yerinin açılması nəzərdə tutulur
“Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC (AİŞ) ilə “Balxurma” MMC arasında investisiya müqaviləsi imzalanıb. Müqaviləyə əsasən, AİŞ tərəfindən “Balxurma” MMC-yə meyvə qurutma xətti üzrə istehsal həcminin artırılması üçün 4 mln. manat investisiya yatırılması planlaşdırılır. Bu investisiya qoyuluşundan sonra müəssisənin istehsal gücünün illik 200 tondan 600 tona yüksəlməsi gözlənilir. Ümumi dəyəri 16 mln. manat olan layihədə AİŞ-in payı 25% təşkil edəcək ki, bunun əsasında orta hesabla, 100-dək yeni iş yerinin açılması nəzərdə tutulur.
Balakən rayonunda yerləşən, “Balkhoorma” brendi ilə tanınan Quru meyvələrin istehsalı zavodu 2016-cı ildən fəaliyyət göstərir. “Balxurma” MMC-yə məxsus zavod İtaliya, Koreya və Türkiyə istehsalı olan texniki avadanlıqlarla təchiz olunub. Müəssisənin nəzdində müasir standartlara cavab verən yuyulma, soyulma, soyutma və qablaşdırma kimi istehsal xətləri mövcuddur. İstehsal olunan məhsullar yerli bazarda satılmaqla yanaşı, “Made in Azerbaijan” brendi ilə Almaniya, Niderland, Litva, Belarus, Rusiya, Ukrayna, Malayziya, BƏƏ və Yaponiyaya ixrac olunur.
Qeyd: "Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti" ASC Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "İnvestisiya Fəaliyyətinin Təşviqi üzrə Əlavə Tədbirlər haqqında" 2006-cı il 30 mart tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb. AİŞ-in əsas məqsədi öz vəsaiti hesabına və digər investorları cəlb etməklə Azərbaycanın kommersiya müəssisələrinin yüksəlməsi və həcmlərin artması məqsədilə investisiya qoyuluşları etmək və qeyri-neft sektorunun inkişafına töhfə verməkdir.

According to the agreement, up to 100 new jobs will be created
An investment agreement was signed between "Azerbaijan Investment Company" OJSC (AIC) and "Balkhoorma" LLC. According to the agreement, AIC plans to invest 4 mln. AZN in “Balkhoorma” LLC in order to increase the production volume of a fruit drying line. After the investment, production capacity of the enterprise is expected to increase from 200 tons to 600 tons per year. The total cost of the project is 16 mln AZN where AIC’s share will make 25%. On average the project will create up to 100 new jobs.
The dry fruits production plant known by the "Balkhoorma" brand, located in the Balakan region, has been operating since 2016. The plant belonging to "Balkhoorma" LLC is equipped with technical equipment manufactured in Italy, Korea and Turkey. The enterprise has production lines such as washing, peeling, cooling and packaging that meet modern standards. In addition to being sold in the local market, the manufactured products are exported to Germany, the Netherlands, Lithuania, Belarus, Russia, Ukraine, Malaysia, the UAE and Japan under the "Made in Azerbaijan" brand.
Note: "Azerbaijan Investment Company" Open Joint Stock Company was established by the Presidential Decree "On Additional Measures to Promote Investment Activity" dated March 30, 2006. From mid-2020, AIC has developed a new investment policy and a new development strategy for the company, and its internal structure has been improved. Work is underway to strengthen and optimize the investment portfolio, as well as to improve investment rules and procedures.