Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsrail Dövləti Hökuməti arasında Birgə Komissiyanın həmsədrləri - Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və İsrailin xarici işlər naziri Eli Kohen arasında görüş keçirilib.
Mikayıl Cabbarov Azərbaycanla İsrail arasında yüksək səviyyəli əlaqələri vurğulayıb. Diqqətə çatdırılıb ki, ölkəmizin İsraildə səfirliyinin açılması ikitərəfli münasibətlərin yeni mərhələyə yüksəldiyini göstərir. Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsrail Dövləti Hökuməti arasında Birgə Komissiya, həmçinin Azərbaycanın İsraildəki Ticarət nümayəndəliyi ölkələrimiz arasında tərəfdaşlığın inkişafı üçün əhəmiyyətli platformalardır. Ölkələrimiz iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının gücləndirilməsi istiqamətində işləri davam etdirir. İsrail Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşları sırasındadır. İsraillə qarşılıqlı investisiya, həmçinin, energetika, kənd təsərrüfatı, İT, innovasiya, əczaçılıq, turizm və s. sahələr üzrə səmərəli əməkdaşlıq mövcuddur. Ötən il işgüzar dairələrimiz arasında əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində fəal iş aparılıb. İsrail şirkətləri ilə birgə investisiya layihələrinin reallaşdırılması üzrə işlər davam edir. İsrail şirkətləri ilə həmçinin, sənaye zonaları və aqroparklar, su təsərrüfatı və digər sahələr üzrə də tərəfdaşlıq edilir. İsraillə innovativ inkişaf və rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində əməkdaşlıq Azərbaycan üçün xüsusi önəm daşıyır.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycanın əlverişli işgüzar mühiti, azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən quruculuq layihələri, sənaye zonalarının fəaliyyəti, Ələt Azad İqtisadi Zonasının imkanları barədə məlumat verib.
İsrail Dövlətinin xarici işlər naziri Eli Kohen ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin genişlənməsinə önəm verdiyini, İsrail şirkətlərinin müxtəlif sahələrdə tərəfdaşlığa maraq göstərdiyini qeyd edib, əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayıb.

Azerbaijan-Israel relations expanding
A meeting was held between the co-chairs of the Joint Commission - Minister of Economy of Azerbaijan Mikayil Jabbarov and Minister of Foreign Affairs of Israel Eli Cohen between the Government of the Republic of Azerbaijan and the State of Israel.
Mikayil Jabbarov emphasized high-level relations between Azerbaijan and Israel. It was brought to attention that the opening of the embassy of our country in Israel shows bilateral relations have reached a new stage. The Joint Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the State of Israel, as well as the Trade Representation of Azerbaijan in Israel are important platforms for developing partnerships between our countries. Our countries continue to work towards strengthening economic and trade cooperation. Israel is among the main trade partners of Azerbaijan. There is mutual investment with Israel, as well as effective cooperation in energy, agriculture, IT, innovation, pharmaceuticals, tourism and other fields. Active work was carried out last year to expand relations between our business circles. Work on the realization of joint investment projects with Israeli companies is ongoing. Partnerships are also made with Israeli companies in industrial zones and agricultural parks, water management and other areas. Cooperation with Israel in the field of innovative development and digital economy is of particular importance for Azerbaijan.
The Minister of Economy informed about the favorable business environment of Azerbaijan, the construction projects implemented in our liberated territories, the activity of industrial zones, and the possibilities of the Alat Free Economic Zone.
Eli Cohen, Israel Foreign Minister, noted that his country attaches great importance to expanding relations with Azerbaijan, Israeli companies are interested in partnership in various fields, and emphasized that there are ample opportunities for strengthening cooperation.
Discussions were held at the meeting on the current status and prospects of relations between the two countries