Pirallahı Sənaye Parkında dərman vasitələrinin istehsalı müəssisəsinin təməlqoyma mərasimi keçirilib
7 dekabr 2023-cü il tarixində Pirallahı Sənaye Parkında “Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations” MMC-nin dərman vasitələrinin istehsalı müəssisəsinin təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Pirallahı Sənaye Parkında keçirilən mərasimdə İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Türkiyə Respublikasının Azərbaycanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cahit Bağcı, Gen Pharma Caucasus  Şirkətin Direktorlar Şurasının sədri və sahibi Abidin Gülmüş, “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin  icraçı direktoru Ülvi Mansurov, “SİA Pharmaceuticals” şirkətinin təsisçiləri və aidiyyəti dövlət qurumların rəhbərləri iştirak etmişlər.
31 iyul 2023-cü il tarixində  "Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti" ASC, Türkiyənin “GEN İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirkəti" və “SİA Pharmaceutical” MMC arasında Pirallahı Sənaye Parkında əczaçılıq zavodunun yaradılması üzrə Tərəfdaşlıq və Birgə İştirak Müqaviləsi imzalanıb. Sənədə əsasən görülən işlər nəticəsində bu gün Parkın 7,8 hektar ərazisində dərman istehsalı zavodunun təməli qoyulur.
Müəssisədə Türkiyənin qabaqcıl texnologiyalarının tətbiqi ilə 42 adda müxtəlif doza və qablaşdırmada dərman məhsulları istehsal olunacaq. İnşa ediləcək zavodun investisiya dəyəri 59,3 milyon manatdır. Müəssisədə 165 nəfər daimi işlə təmin ediləcək. Zavodun fəaliyyətə başlamasından sonra ölkədə bir sıra əczaçılıq məhsullarına tələbat yerli istehsal hesabına ödəniləcək, idxaldan asılılıq azaldılacaq. İllik istehsal gücü 50 milyon qutu nəzərdə tutulan zavodda istehsal edilən məhsulların daxili bazara satılması ilə yanaşı, “Made in Azerbaijan” brendi ilə region ölkələrinə də ixracı planlaşdırılır.

The groundbreaking ceremony for the pharmaceutical production facility took place in Pirallahi Industrial Park.
On December 7, 2023, the groundbreaking ceremony for the pharmaceutical production facility of "Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations" LLC took place in Pirallahi Industrial Park.
Mikayil Jabbarov, Minister of Economy; Cahit Bagci, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Azerbaijan; Abidin Gulmush, Chairman of the Board of Directors and owner of Gen Pharma Caucasus Company; Ulvi Mansurov, Executive Director of "Azerbaijan Investment Company" OJSC; and co-founders of "SIA Pharmaceuticals" LLC, along with heads of relevant state institutions attended the ceremony in Pirallahi Industrial Park.
On July 31, 2023, "Azerbaijan Investment Company" JSC, Turkey's "GEN İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Company," and "SIA Pharmaceutical" LLC signed a Partnership and Joint Participation Agreement for the establishment of a pharmaceutical plant in Pirallahi Industrial Park. Today, the foundation of the drug production plant is being laid on the 7.8-hectare territory of the Park, as outlined in the agreement.
Leveraging Turkey's advanced technologies, the enterprise will produce pharmaceutical products under 42 different names in various dosages and packaging. The investment cost of the plant is 59.3 million manats, and the enterprise is expected to permanently employ 165 people. Once operational, the plant aims to meet the demand for several pharmaceutical products in the country through local production, reducing dependence on imports. Additionally, the plan includes selling the products produced in the factory, with an annual production capacity of 50 million boxes, and exporting them to the countries of the region under the "Made in Azerbaijan" brand.