İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəf və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin energetika və infrastruktur naziri Suhail Məhəmməd Al Mazrui arasında görüş keçirilib.
Görüşdə qarşılıqlı dostluq və hörmət prinsiplərinə əsaslanan Azərbaycan-BƏƏ əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğu, dövlət başçılarının birgə siyasi iradəsinin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın möhkəmlənməsində mühüm rol oynadığı vurğulanıb. İqtisadi-ticarət, qarşılıqlı investisiya qoyuluşu, logistika və s. sahələrdə tərəfdaşlığın genişləndiyi diqqətə çatdırılıb. Azərbaycanın regionda bərpaolunan enerjinin istehsalı və ixracı ilə bağlı bir sıra layihələrin əsas təşəbbüskarı və iştirakçısı olduğu vurğulanıb. BƏƏ-nin “Masdar” şirkəti ilə “yaşıl” enerji sahəsində həyata keçirilən uğurlu əməkdaşlıq enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Ölkəmizin regional tərəfdaşlığa verdiyi önəm və töhfələr diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramının – SPECA-nın iştirakçı dövlətləri ilə müxtəlif platformalarda səmərəli əməkdaşlıq edir.
Qeyd edilib ki, ölkəmizin əlverişli coğrafi mövqeyi, mühüm nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşməsi, tranzit imkanlarının artması investorların fəaliyyəti üçün geniş imkanlar açır. Bu imkanlardan yararlanan BƏƏ iş adamları ilə birgə layihələrin icrası regional əməkdaşlığı daha da genişləndirə bilər.
Görüşdə iki ölkə arasında tərəfdaşlığın gücləndirilməsi, “yaşıl” enerji və digər sahələrdə birgə təşəbüslərin reallaşdırılması, COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq istiqamətləri, təcrübə mübadiləsinin aparılması kimi məsələlər müzakirə olunub.

Development directions of economic partnership with UAE discussed
A meeting was held between Minister of Economy Mikayil Jabbarov, President of SOCAR Rovshan Najaf and Minister of Energy and Infrastructure of the United Arab Emirates Suhail Mohamed Al Mazrouei.
It was emphasized at the meeting that Azerbaijan-UAE relations based on the principles of mutual friendship and respect are at a high level, and the joint political will of the heads of state plays an important role in strengthening the cooperation between our countries. It was brought to attention that the partnership is expanding in economic-trade, mutual investment, logistics and other areas. It was emphasized that Azerbaijan is the main initiator and participant of a number of projects related to the production and export of renewable energy in the region. The successful cooperation in the field of "green" energy with the UAE company "Masdar" is of particular importance in terms of ensuring energy security.
The importance and contributions of our country to regional partnership have been brought to attention. It was reported that Azerbaijan cooperates efficiently with the participating states of the Special Program for the Economies of Central Asian Countries - SPECA on various platforms.
It was pointed that the favorable geographical position of our country, its location at the intersection of important transport corridors, and the increase in transit opportunities open wide opportunities for the activity of investors. Taking advantage of these opportunities, the implementation of joint projects with UAE businessmen can further expand regional cooperation.
Issues such as strengthening of partnership between the two countries, implementation of joint initiatives in "green" energy and other fields, directions of cooperation within COP29, exchange of experience were discussed at the meeting.