SOCAR, bp və “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC arasında səhmdarlar sazişi imzalanıb
2 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) prezidenti Rövşən Nəcəf, bp-nin günəş və quruda külək enerjisi üzrə vitse-prezidenti Noelia Alvarez Marivela və “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin icraçı direktoru Ülvi Mansurov arasında görüş keçirilib.
Görüşdə SOCAR ilə bp arasında uzun illərdir davam edən qarşılıqlı səmərəli əlaqələrdən məmnunluq ifadə edilib. Bu xüsusda, Cəbrayıl rayonunda icra olunacaq “Şəfəq” layihəsində birgə iştirakın uğurlu əməkdaşlığın genişləndirilməsinin bariz göstəricisi olduğu qeyd edilib. “Şəfəq” layihəsinin Azərbaycanın bərpaolunan enerji potensialının inkişafında mühüm rol oynamaqla yanaşı, işğaldan azad edilmiş ərazilərin “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi istiqamətində görülən genişmiqyaslı işlərə mühüm töhfə verəcəyinə inam ifadə olunub.
Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi çərçivəsində SOCAR, bp və “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC arasında səhmdarlar sazişi imzalanıb.
Cəbrayıl rayonunda 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisini nəzərdə tutan “Şəfəq” layihəsi üzrə imzalanan sənədə əsasən, “Şəfəq (Cəbrayıl) Solar Limited” (SJSL) SOCAR-ın və “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin də daxil olması ilə birgə müəssisəyə çevrilir.
“Şəfəq” layihəsi çərçivəsində “Virtual Enerjinin Ötürmə Mexanizmi” adlanan yeni kommersiya modelindən ilk dəfə istifadə olunacaq ki, bu da günəş enerjisi istehsalına və əldə olunan enerjinin “AzərEnerji” ASC vasitəsilə milli elektrik şəbəkəsinə ötürülməsinə imkan verəcək.

On October 2, 2024, a meeting was held among Rovshan Najaf, President of the State Oil Company of Azerbaijan Republic, Noelia Alvarez Marivela, bp’s vice-president for solar and onshore wind and Ulvi Mansurov, Executive Director of “Azerbaijan Investment Company” OJSC.
During the meeting, participants expressed satisfaction with the long-standing, mutually beneficial relationship between SOCAR and BP. In this regard, it was highlighted that the joint participation in the "Shafag" project to be implemented in Jabrayil region is a prominent example of the expansion of successful cooperation. Along with the significant role of the “Shafag” project in enhancing the renewable energy potential of Azerbaijan, it was also expressed a belief that this project would have an important contribution to the large-scale works carried out for the transition of liberated territories into the “green energy” zone.
Shareholder Agreement was signed between SOCAR, bp and “Azerbaijan Investment Company” OJSC within the framework of Baku Climate Activity Week.
In accordance with the document on “Shafag” project that envisages the construction of a 240 MW solar power plant in Jabrayil region, “Shafag (Jabrayil) Solar limited” (SJSL) becomes a joint venture with joining of SOCAR and “Azerbaijan Investment Company” OJSC.
A new commercial model called "Virtual Energy Transmission Mechanism" will be used for the first time within the “Shafag” project. This will enable solar energy production and the transmission of generated energy to the national electricity grid through “AzerEnergy” OJSC.