“Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, “Paşa İnnovation” və Türkiyənin “DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret” şirkəti arasında Birgə İştirak Müqaviləsi imzalanıb
10 oktyabr 2024-cü il tarixində “InMerge” İnnovasiya Sammiti çərçivəsində Cənubi Qafqaz, Mərkəzi Asiya, Mərkəzi və Şərqi Avropa, eləcə də Yaxın Şərq və Şimali Afrika regionlarında startap layihələrinə kapital qoyuluşu etmək məqsədilə “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, “Pasha Innovation” və Türkiyənin “DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret” şirkəti arasında 4 milyon ABŞ dolları dəyərində “INMerge” vençur fondunun (İVF) yaradılması üzrə Birgə İştirak Müqaviləsi imzalanmışdır.
İVF erkən inkişaf mərhələsində (“seed” və “pre-seed”) olan və əsas fəaliyyəti sahələri “SaaS”, “FinTech”, “AI”, “DeepTech”, “AgriTech”, “EdTech” olan startaplara investisiya edərək sahibkarlıq fəaliyyətini dəstəkləmək və inkişaf edən ölkələrdə iqtisadi artımı stimullaşdırmaq məqsədini daşıyacaq.
İVF qeyd olunan regionlardan, eyni zamanda fəaliyyət göstərdiyi yerindən asılı olmayaraq bu ölkələrin vətəndaşları tərəfindən yaradılmış startapların maliyyəşdirilməsini həyata keçirəcək. Bir startap üçün investisiya məbləğinin 25 000 - 200 000 ABŞ dolları arasında dəyişəcəyi, ortalama investisiya məbləğinin isə 75 000 - 80 000 ABŞ dolları olacağı ehtimal olunur. Fond tərəfindən ilk 3-4 il ərzində hər il 10-12 startapa investisiyanın həyata keçirməsi planlaşdırılır.
Fondun nizamnamə kapitalının 4 milyon ABŞ dolları təşkil edəcəyi və bu məbləğin tam həcmdə institusional investorlardan (“Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC – 1 mln ABŞ dolları “Paşa İnnovation” MMC – 1 mln ABŞ dolları, “İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi” publik hüquqi şəxs – 1 mln ABŞ dolları və “DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret Anonim Şirketi” – 1 mln ABŞ dolları) cəlb edilməsi planlaşdırılır.

On October 10, 2024, within the framework of the "InMerge" Innovation Summit, "Azerbaijan Investment Company" OJSC, Innovation and Digital Development Agency, “Pasha Innovation” and Turkish "DSM Grup Darışmanlık İletişim ve Satış Ticaret" Company  signed a Shareholder Agreement for the establishment of the "INMerge" venture fund (IVF) worth 4 million US dollars to invest in startup projects in the South Caucasus, Central Asia, Central and Eastern Europe, as well as in the Middle East and North Africa regions.
IVF will aim at supporting entrepreneurial activity by investing in startups in the early stage of  development ("seed" and "pre-seed") and main fields of activity of which are "SaaS", "FinTech", "AI", "DeepTech", "AgriTech", "EdTech" and at stimulating economic growth in developing countries.
IVF will finance start-ups created by citizens of these countries, regardless of the location of activity. The investment amount for a startup is likely to vary between USD 25,000 - 200,000, and the average investment amount is USD 75,000 - 80,000. The Fund plans to invest in 10-12 startups every year during the first 3-4 years.
The authorized capital of the Fund will be USD 4 million, and this amount is planned to be raised from institutional investors ("Azerbaijan Investment Company" OJSC – USD 1 million, "Pasha Innovation" LLC - USD 1 million, "Innovation and Digital Development Agency" Public Legal Entity - USD 1 million and "DSM Grup Consultancy İletişim ve Satish Ticaret Anonim Şirketi" - USD 1 million).