17-18 aprel tarixlərində Pekin şəhərində Çin və Azərbaycan arasında sənaye və investisiya sahəsində əməkdaşlığın inkişafına həsr olunmuş Çin-Azərbaycan sənaye və investisiya təşviqi konfransı keçirilib. Tədbir Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Azərbaycanın Çin Xalq Respublikasındakı ticarət nümayəndəliyi və Çinin Milli İnkişaf və İslahat Komissiyasının Beynəlxalq Əməkdaşlıq Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirin keçirilmə məqsədləri Azərbaycanın əlverişli investisiya mühitini tanıtmaq, xarici investorlarla birbaşa əlaqələr qurmaq, iki ölkə arasında strateji iqtisadi tərəfdaşlığı möhkəmləndirmək və uzunmüddətli əməkdaşlıq üçün möhkəm zəmin yaratmaq olub. Təxminən 250 nəfərin – o cümlədən rəsmi şəxslərin, biznes nümayəndələrinin və potensial investorların qatıldığı konfrans Azərbaycan ilə Çin arasında iqtisadi münasibətlərin gücləndirilməsinə töhfə verən önəmli platformaya çevrilib.
Konfransda “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-ni təmsil etmiş icraçı direktorun müavini Yasin Cəlilov bir sıra görüşlərdə iştirak edib. Görüşlər zamanı AİŞ nümayəndəsi Azərbaycanda avtomobil sənayesində həyata keçirilməsi planlaşdırılan layihə ilə bağlı bir sıra şirkətlərlə yanaşı, “Dare Wheel Manufacturing Co. Ltd” şirkəti ilə danışıqlar aparıb. Bu danışıqlar yerli istehsalatın gücləndirilməsi və yeni sənaye sahələrinin inkişafı baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Tədbirdə Azərbaycan tərəfindən Çin tərəfinə 13 investisiya layihəsi təqdim edilib. Eyni zamanda iştirakçılar Azərbaycanın yerli qurumlarının təqdim etdiyi investisiya imkanları, güzəştlər və imtiyazlar barədə ətraflı məlumat alıblar. Konfransda həmçinin Azərbaycanda artıq fəaliyyət göstərən və investisiya yatırmaq istəyən Çin şirkətlərinin nümayəndələri öz layihələri və təşəbbüsləri barədə təqdimatlarla çıxış ediblər.

AIC participated in China-Azerbaijan Industry and Investment Cooperation Promotion Conference
China-Azerbaijan Industry and Investment Cooperation Promotion Conference dedicated to the development of industrial and investment cooperation between China and Azerbaijan was held in Beijing on April 17–18, 2025. The event was organized with the support of the Ministry of Economy of Azerbaijan, the Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO), the Trade Representation of Azerbaijan in the People's Republic of China, and the International Cooperation Center of the National Development and Reform Commission of China.
The main objectives of the conference were to promote Azerbaijan's favorable investment environment, establish direct connections with foreign investors, strengthen the strategic economic partnership between the two countries, and lay a solid foundation for long-term cooperation. The event brought together approximately 250 participants, including government officials, business representatives, and potential investors, and served as a key platform for enhancing economic ties between Azerbaijan and China.
Yasin Jalilov, Deputy Executive Director of the Azerbaijan Investment Company OJSC, participated in a number of meetings during the conference. He held discussions with several companies, including negotiations with “Dare Wheel Manufacturing Co. Ltd” regarding the project planned for implementation in Azerbaijan’s automotive industry. These talks are of significant importance for boosting local production and fostering the development of new industries in the country.
During the conference, Azerbaijan presented 13 investment projects to the Chinese side. Participants were also provided with detailed information about the country’s investment opportunities, as well as the incentives and privileges offered by local institutions. Additionally, representatives of Chinese companies currently operating in Azerbaijan and interested in investing here delivered presentations on their projects and initiatives, further contributing to the collaborative spirit of the event.