Azərbaycanda əməliyyat emissiyalarının azaldılmasına töhfə
bp, SOCAR Green və Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondunun (ABİF) birgə müəssisəsi olan “Shafag (Jabrayil) Solar Limited” (SJSL) şirkətinin səhmdarları bu gün Şəfəq günəş elektrik stansiyası layihəsi üçün yekun investisiya qərarını elan ediblər. Bu qərar Azərbaycanın Cəbrayıl rayonunda 240 MVt AC gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisinin başlanmasına imkan verir.
Eyni zamanda Səngəçal terminalının investorları – bp, SOCAR, TPAO, LUKOYL, Cənub Qaz Dəhlizi, NİKO, MOL, İNPEKS, EksonMobil, İTOÇU, ONGC Videş, Eni, MVM və TotalEnergies – bu gün Səngəçal terminalının elektrikləşdirilməsi (STEL) layihəsini təsdiqlədilər. Bu layihə terminalın AzərEnerji ASC-nin idarə etdiyi dövlət elektrik şəbəkəsinə qoşulmasını təmin edəcək. Bunun üçün terminal ərazisinin həm daxilində, həm də ondan kənarda yeni obyektlər, o cümlədən yeni 220/110 kV-luq elektrik yarımstansiyası inşa ediləcək.
Bu iki layihə bir-biri ilə “virtual enerji ötürmə mexanizmi” adlanan yeni kommersiya modeli vasitəsilə sıx əlaqəlidir. Bu mexanizmə əsasən, Şəfəq stansiyası elektrik enerjisi istehsal edərək onu Cəbrayıl rayonunda AzərEnerjiyə verəcək, AzərEnerji isə sonra eyni həcmdə elektrik enerjisini Bakı yaxınlığında yerləşən Səngəçal terminalına ötürəcək. Hazırkı proqnozlara və planlara əsasən, Şəfəq və STEL layihələri birlikdə Səngəçal terminalının gələcək istismar dövründə terminal əməliyyatlarından yaranan emissiyaların təxminən 50% azaldılmasına imkan yaradacaq.
Hazırda terminal öz enerji ehtiyacını qarşılamaq üçün yeddi qaz turbinindən istifadə edir. Elektrikləşdirilmədən sonra turbinlər mərhələli şəkildə demontaj olunacaq və bu da istifadə olunmayan yanacaq qaz həcmlərinin ixraca yönəldilməsinə imkan verəcək.
Hər iki layihə üzrə yekun investisiya qərarlarını dəstəkləmək məqsədilə bu gün bir sıra digər müqavilələr də imzalanıb.
- Şəfəq layihəsi üzrə - SJSL ilə AzərEnerji arasında elektrik enerjisinin alqı-satqısı müqaviləsi və SJSL ilə AzərEnerji arasında şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi.
- STEL layihəsi üzrə - AzərEnerji ilə Səngəçal terminalının operatoru qismində bp arasında mühəndislik, təchizat, tikinti və quraşdırma işləri üzrə müqavilələr paketi, elektrik enerjisinin təchizatı müqaviləsi, və istismar və texniki xidmət müqaviləsi.
Bundan əlavə, həm Şəfəq, həm də STEL layihələrini dəstəkləmək məqsədilə iki müqavilə — Səngəçal terminalının operatoru qismində bp, SJSL və AzərEnerji arasında balanslaşdırma sazişi, həmçinin Səngəçal terminalının operatoru qismində bp ilə SJSL arasında elektrik enerjisinin alqı-satqısı müqaviləsi imzalanıb.
Hər iki layihə üzrə yekun investisiya qərarının və əlaqədar müqavilələrin rəsmi imzalanması bu gün Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən tədbir zamanı baş tutub.
Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov dedi: “Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin “yaşıl enerji”dən istifadəni təşviq edən siyasəti çərçivəsində Şəfəq GES və Səngəçal terminalının elektrikləşdirilməsi layihələri üzrə mühüm mərhələnin tamamlanması ilə ölkəmizin bp ilə strateji enerji tərəfdaşlığında yeni bir səhifə açılır. 240 MVt gücündə günəş stansiyasının “Yaşıl enerji zonası” ərazisində inşası və dünyanın ən böyük neft-qaz terminallarından biri olan Səngəçalın elektrikləşdirilməsi kimi önəmli elementləri birləşdirən bu layihə, enerji təhlükəsizliyi və emissiyaların azaldılması istiqamətində ortaq, mütərəqqi yanaşmamızın bariz nümunəsidir. Ölkəmizin neft-qaz sektorunda ən böyük investoru olan bp-nin yaşıl enerji sahəsinə doğru sərmayələrini genişləndirməsi tərəfdaşlığımızın uzunmüddətli strateji təməlini daha da möhkəmləndirir. Biz bp ilə birgə təkcə etibarlı enerji təchizatını deyil, həm də dayanıqlı və aşağıkarbonlu gələcəyin əsasını formalaşdırırıq.”
AzərEnerji ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Baba Rzayev dedi: “Cənab Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə əhatələnən Azərbaycan energetikasında tez-tez əlamətdar hadisələrin baş verməsi artıq ənənə halına çevrilib. bp kimi dünya miqyaslı bir şirkətlə Şəfəq günəş elektrik stansiyası və Səngəçal terminalının elektrikləşdirilməsi layihəsi də bunlardan növbətisidir.
Bu layihə ilk növbədə enerji təhlükəsizliyi, enerji effektivliyinə böyük dəstək verməklə yanaşı, yaşıl enerjinin əhatələnməsinə xidmət edir. Eyni zamanda bu layihə regionda enerji təhlükəsizliyinə nail olan Azərbaycan üçün əlavə əməkdaşlıq üfüqləri açır. Bu layihə enerjinin istehsalı və ötürülməsi sahəsinə öz töhfəsini verməklə yanaşı karbon emissiyasının azaldılması da böyük dəstək olacaq.”
bp-nin hasilat və əməliyyatlar üzrə icraçı vitse-prezidenti Qordon Birrel dedi: “Bu gün qəbul edilən qərarlar həm Azərbaycanla əməkdaşlığımızda, həm də regiondakı biznes fəaliyyətimizdə yeni bir mərhələnin başlanğıcını qoyur. Şəfəq layihəsi ölkədə günəş enerjisi hasilatına qoyduğumuz ilk investisiya olmaqla, enerji sahəsindəki uğurlu əməkdaşlığımıza yeni bir istiqamət əlavə edir. Bu iki layihəni birləşdirən yeni innovativ yanaşma bizi sevindirir, çünki onun vasitəsilə Azərbaycanda idarə etdiyimiz ən böyük obyekt olan terminalın əməliyyatlarlarından yaranan emissiyaları azalda biləcəyik. Azərbaycanla əsasən neft və qaz sahəsini əhatə edən uzunmüddətli tərəfdaşlığımızda bu yeni mərhələni alqışlayırıq və əminik ki, bu, regionda dayanıqlı enerji sahəsində növbəti təşəbbüslərin həyata keçirilməsinə yol açmağa kömək edəcək.”
Təxminən 200 milyon dollar dəyərində olan Şəfəq günəş elektrik stansiyasının tikinti işlərinə bu il başlanacağı və bu işlərin əsasən yerli resurslardan istifadə olunmaqla 2027-ci ilin ortalarınadək davam edəcəyi gözlənilir. Tikinti işlərinin pik dövründə 400-ə qədər yeni iş yerinin yaradılacağı gözlənilir.
Şəfəq layihəsi bütövlükdə bp şirkətinə məxsus olan Lightsource bp tərəfindən həyata keçiriləcək və idarə olunacaq. SJSL şirkətindəki iştirak payları belədir: bp 50,01%, SOCAR Green 39,99% və ABİF 10%.
230 milyon dollar dəyərində olan STEL layihəsi Səngəçal terminalının operatoru olan bp tərəfindən həyata keçiriləcək və idarə olunacaq. STEL layihəsi üzrə tikinti işlərinə bu il başlanması planlaşdırılır və bu işlərin iki mərhələdə başa çatacağı nəzərdə tutulur - 1-ci mərhələ 2027-ci ilin ortalarında, 2-ci mərhələnin isə 2028-ci ilin sonunadək.

Supporting the reduction of operational emissions in Azerbaijan
The shareholders of Shafag (Jabrayil) Solar Limited (SJSL) – a joint venture between bp, SOCAR Green and Azerbaijan Business Development Fund (ABDF) – today announced the final investment decision for the Shafag solar project. This decision will enable commencement of construction of a 240MW AC solar plant in the Jabrayil district of Azerbaijan.
In parallel, the investors in the Sangachal terminal – bp, SOCAR, TPAO, LUKOIL, SGC, NICO, MOL, INPEX, ExxonMobil, ITOCHU, ONGC Videsh, Eni, MVM and TotalEnergies – today sanctioned the Sangachal terminal electrification (STEL) project. The project will enable the terminal to connect with the national grid operated by AzerEnerji OJSC, via new facilities to be built both within and outside the terminal, including a new 220/110 kV electricity substation.
The two projects are closely linked via a new commercial structure called ‘virtual power transfer arrangement,’ based on which the Shafag plant would produce power and deliver it to AzerEnerji in the Jabrayil district, while AzerEnerji would deliver an equivalent quantity of electricity to the Sangachal terminal near Baku. Together, the Shafag and STEL projects are expected to support the reduction of operational emissions by around 50% over the future life of the Sangachal terminal, based on the current outlook and plans.
The terminal currently uses seven gas turbines to generate the power it needs. Following the electrification, the turbines will be removed in phases, freeing up the fuel gas for export.
In support of the investment decisions, a number of agreements were also signed today in respect of both projects.
- For the Shafag project, these agreements include a utility power purchase agreement between SJSL and AzerEnerji; and a transmission connection agreement between SJSL and AzerEnerji.
- For the STEL project, the agreements include a package of engineering, procurement and construction contracts, an energy supply agreement and an operations and maintenance agreement between AzerEnerji and bp as the Sangachal terminal operator.
In addition, two agreements were signed to support both the Shafag and STEL projects - a balancing agreement between SJSL, AzerEnerji and bp as the operator of the Sangachal terminal and a power purchase agreement between SJSL and bp as the operator of the Sangachal terminal.
The official signing of both FIDs and the agreements took place today at a ceremony held in Baku Expo Centre on the sidelines of Baku Energy Week.
Parviz Shahbazov, Minister of Energy of Azerbaijan, said: "Within the framework of President Ilham Aliyev’s policy of promoting the use of green energy, the completion of this important phase by both the Shafag and Sangachal terminal electrification projects opens a new chapter in our country’s strategic energy partnership with bp.
“The projects that encompass such key elements as the construction of a 240MW solar plant in the 'Green Energy Zone' and the electrification of the Sangachal terminal, one of the world's largest oil and gas terminals, exemplify our joint, innovative approach to energy security and emissions reduction. As the largest investor in Azerbaijan's oil and gas sector, bp's increased efforts to invest in renewables further strengthen the long-term strategic foundation of our partnership.
“Together with bp, we are not only ensuring a reliable energy supply but also laying the foundation for a sustainable, low-carbon future."
Baba Rzayev, chairman of the board of AzerEnerji OJSC, said: “It has become a tradition in Azerbaijan’s energy sector, embraced by President Ilham Aliyev’s personal dedication and unwavering support, to frequently witness new milestones. The Shafag solar power plant and the Sangachal terminal electrification project, implemented in partnership with the world-renowned company bp, are the latest examples of these milestones.
"Along with significantly contributing to energy security and efficiency, they also serve to embrace green energy. At the same time, they open up new cooperation horizons for Azerbaijan, which has already achieved energy security in the region. In addition to contributing to energy production and transmission, the projects will strongly support efforts to reduce carbon emissions."
Gordon Birrell, executive vice president, production and operations, said: “Today’s decisions mark a new stage in both our cooperation with Azerbaijan and our regional business. The Shafag project starts a new dimension of our successful energy collaboration as it marks our first investment in the development of solar energy in the country. We are excited by the new innovative approach that links these two projects. It will enable us to reduce the operational emissions from the biggest facility we operate in Azerbaijan. We welcome this new development in our long-standing partnership with Azerbaijan, which is focused on oil and gas, and are confident that it can help to pave the way for further sustainable energy developments in the region.”
Construction activities for around $200 million Shafag solar plant are expected to commence this year and continue through mid-2027, utilizing primarily local resources. It is expected that, at peak, construction activities will create up to 400 jobs.
The Shafag project will be developed and managed by Lightsource bp, a company fully owned by bp. The shareholding interests in SJSL are: bp 50.01%, SOCAR Green 39.99%, and ABDF 10%.
The $230 million STEL project will be developed and managed by bp as operator of the Sangachal terminal. Construction activities for STEL are planned to commence this year with completion expected in two stages – Stage 1 in mid-2027, and Stage 2 by the end of 2028.