“Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC, “SOCAR Downstream” (SDM) və “Technip Energies Italy S.P.A (TEN)” tərəfindən yaradılmış “Ecostar Green” MMC-nin nizamnaməsi imzalanıb. Cəmiyyətin iştirakçılarının nizamnamə kapitalındakı payları aşağıdakı kimi müəyyən edilib: AİŞ - 30%, SDM – 35 % və TEN - 35%. Bu tərəfdaşlıq tullantıların idarə edilməsi və təmiz enerji sahəsində qabaqcıl həlləri təşviq etmək məqsədilə enerji, mühəndislik və investisiya sektorlarında əsas oyunçuların təcrübə və resurslarını bir araya gətirir.
"Ecostar Green" MMC plastik tullantılardan piroliz yağı istehsal etmək üçün “Alterra” piroliz texnologiyasına əsaslanan “Tullantıların monetizasiyası” layihəsinə dair ön mühəndislik layihələndirməsini (FEED) həyata keçirəcək Bu innovativ texnologiyadan istifadə etməklə layihə ən aktual qlobal problemlərdən birini - plastik tullantı problemini həll etmək məqsədi daşıyır, eyni zamanda, yanacaqdan asılılığı azaltmaq məqsədilə alternativ enerji mənbəyi təmin edir.
Ümumi dəyəri 97 milyon avro olan layihənin həyata keçirilməsi Azərbaycanda tullantıların idarə edilməsinə və alternativ enerji mənbələrinin inkişafına dəstək verəcək. Eyni zamanda, sənaye məhsullarının müxtəlifliyini və davamlılığını artırmaqla ölkənin təbii ehtiyatlarından daha səmərəli istifadə etməsini təmin edəcək.

Charter for a Joint Venture established by the AIC, "SOCAR Downstream" and "Technip Energies Italy S.P.A." was signed
A Charter agreement for "Ecostar Green" LLC, a joint venture established by the "Azerbaijan Investment Company" OJSC, "SOCAR Downstream" (SDM), and "Technip Energies Italy S.P.A (TEN)" was signed. The shares of the participants of the Company in the charter capital are as following: AIC - 30%; SDM – 35%  and TEN - 35%. This partnership brings together the expertise and resources of key players in the energy, engineering, and investment sectors to foster cutting-edge solutions in the field of waste management and clean energy.
"Ecostar Green" LLC will lead the front-end engineering design (FEED) for the "Waste Monetization" project, which utilizes Alterra pyrolysis technology to produce pyrolysis oil from plastic waste. By using this innovative technology, the project aims to address one of the most pressing global challenges—plastic waste—while also providing an alternative energy source that can help reduce reliance on fossil fuels.
The implementation of the project with a total cost of 97 million Euros will support waste management and the development of alternative energy sources in Azerbaijan. At the same time, it will ensure more efficient use of the country's natural resources by increasing the diversity and sustainability of industrial products.