COP29 çərçivəsində Cəbrayıl rayonunda 240 MVt gücündə “Şəfəq” Günəş Elektrik Stansiyasının təməlqoyma mərasimi keçirilib. Təməlqoyma mərasimində layihə üzrə Azərbaycan Respublikası Energetika Naziri Pərviz Şahbazov tərəfindən təmsil olunan Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Global bp-nin İcraçı Direktoru Murray Auchincloss tərəfindən təmsil olunan “Şəfəq (Cəbrayıl) Solar Limited” şirkəti (SJSL) arasında İnvestisiya Müqaviləsi, habelə Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi ilə SJSL şirkəti arasında Torpaq İcarəsi Müqaviləsi imzalanıb. Təməl qoyulma münasibətilə stansiyanın ilk günəş paneli rəmzi olaraq Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin, ARDNŞ-nin (SOCAR), bp-nin və “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin (AİŞ) rəsmiləri tərəfindən imzalandı.
SJSL Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi çərçivəsində AİŞ, SOCAR və bp arasında Cəbrayıl rayonunda 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisini nəzərdə tutan “Şəfəq” layihəsi üzrə Səhmdar Sazişinin imzalanması ilə yaradılmış birgə müəssisədir. “Şəfəq (Cəbrayıl) Solar Limited” şirkətinin səhmdarları bp, SOCAR və AİŞ olmaqla, bu layihəyə təxminən 200 milyon ABŞ dolları məbləğində investisiya yatırılması nəzərdə tutulur. Bu stansiya işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən ilk sənaye miqyaslı günəş enerjisi və ən böyük birbaşa xarici investisiya layihəsidir.
“Şəfəq” GES-in ildə təxminən 500 milyon kilovat/saat enerji istehsal edəcəyi nəzərdə tutulur. Bu, 120-150 milyon kubmetr təbii qaza qənaət etməyə və 260-330 min ton karbon emissiyasının azaldılmasına səbəb olacaq. Virtual Enerji Ötürülməsi Mexanizmi (VPTA) vasitəsilə, stansiyada istehsal olunan enerji Cəbrayıl rayonundakı elektrik şəbəkəsinə ötürüləcək və eyni miqdarda enerji Səngəçal terminalına veriləcək. Bu proses, Səngəçalın enerji ehtiyaclarını bərpa olunan enerjidən təmin etməklə, həmçinin Xəzər regionunda əməliyyat tullantılarının azaldılmasına kömək edəcək.
AİŞ-in “Şəfəq” layihəsində iştirakı, yalnız iqtisadi baxımdan deyil, eyni zamanda Azərbaycanın yaşıl enerji sektoru və ekoloji davamlılıqla bağlı müəyyən etdiyi hədəflərə çatmaq baxımından da böyük əhəmiyyət kəsb edir.

Within the framework of COP29, the groundbreaking ceremony for the 240 MW "Shafag (Sunrise)" Solar Power Station was held in the Jabrayil region. During the ceremony, the Investment Agreement was signed between the Government of the Republic of Azerbaijan, represented by Parviz Shahbazov, the Minister of Energy, and "Shafag (Sunrise) (Jabrayil) Solar Limited" (SJSL), represented by Murray Auchincloss, the CEO of Global bp. Additionally, a Land Lease Agreement was signed between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and SJSL. At the groundbreaking event, the first solar panel of the solar power station was signed by officials from the Ministry of Energy, SOCAR, bp, and the Azerbaijan Investment Company (AIC).
SJSL is a joint venture formed through the signing of a Shareholder Agreement for the "Sunrise" project, which includes the construction of a 240 MW solar power plant in the Jabrayil region. The agreement was signed by AIC, SOCAR, and bp during the Baku Climate Action Week. The shareholders of "Shafag (Sunrise) (Jabrayil) Solar Limited" are bp, SOCAR, and AIC, with an estimated total investment of around USD 200 million. This plant represents the first industrial-scale solar energy project in the liberated territories and is the largest foreign direct investment (FDI) project in the region.
The "Shafag (Sunrise)" Solar Power Plant (SPP) is expected to produce approximately 500 million kWh of energy annually. This will result in a savings of 120-150 million cubic meters of natural gas and a reduction in carbon emissions by 260,000 to 330,000 tons. Through the Virtual Power Transmission Agreement (VPTA), the energy generated at the station will be transferred to the electric grid in the Jabrayil region, while an equivalent amount of energy will be supplied to the Sangachal terminal. This arrangement will help reduce operational waste in the Caspian region by meeting the Sangachal terminal's energy needs with renewable energy.
AIC's involvement in the "Shafag (Sunrise)" project is significant not only from an economic perspective but also in terms of Azerbaijan’s long-term goals for the green energy sector and environmental sustainability.