Sənaye məhəllələri İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin tabeliyinə verildi
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 yanvar 2021-ci il tarixli müvafiq Fərmanlarına əsasən, ölkəmizdə aparılan iqtisadi islahatların davam etdirilməsi, mövcud sənaye parkları, sənaye məhəllələri və aqroparklar sahəsində idarəetməni, habelə nəzarət mexanizmlərini daha da təkmilləşdirmək, bu sahədə həyata keçirilən tədbirlərin səmərəliliyini artırmaq, daha sıx koordinasiyanı və sistemliliyi təmin etmək məqsədilə Neftçala, Masallı, Hacıqabul və Sabirabad sənaye məhəllələri “Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı” MMC-nin əsasında yaradılmış İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin tabeliyinə verilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 8 oktyabr tarixli Fərmanı ilə sənaye məhəllələrinin təşkili və idarə edilməsi AİŞ-ə həvalə edilmişdi.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30 mart 2006-cı il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış AİŞ qeyri-neft sektorunun inkişafı məqsədilə yerli və xarici investisiyaların cəlb edilməsi, yerli iqtisadiyyatda əlavə dəyər yaradan layihələrin həyata keçirilməsi, habelə kapital bazarının inkişafı və sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir.

According to the relevant Decrees by the President of the Republic of Azerbaijan dated January 22, 2021, the industrial estates of Neftchala, Masalli, Hajigabul and Sabirabad have been transferred to the subordination of the Agency for Development of Economic Zones established on the basis of Sumgayit Chemical Industrial Park LLC in order to continue economic reforms in the country, to improve further management and control mechanisms in the field of existing industrial parks, industrial estates and agro-parks, to increase the effectiveness of measures in this area and to ensure closer coordination and systematization.
It must be mentioned that the organization and management of industrial estates was entrusted to AIC in accordance with the Decree by the President of the Republic of Azerbaijan dated October 8, 2014.
Azerbaijan Investment Company was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 30, 2006. AIC continues its activity to attract local and foreign investment, implement value-added projects in the domestic economy, as well as to develop the capital market and expand entrepreneurship for the development of non-oil sector.